„Musím získat co nejvíce zpětných odkazů, aby byl můj web dobře hodnocený vyhledávači.“ Tuto věc si bohužel pořád myslí hodně majitelů webů a bohužel také jednotlivců a firem, které nabízejí získávání zpětných odkazů (link building). Počet odkazů ale často nic neznamená. Pro zpětné odkazy jsou mnohem důležitější metriky.
Zpětným odkazem vyjadřuje odkazující web, že na odkazované stránce je něco zajímavého a příbuzného k tématu. Není přitom cílem, aby na váš web vedl odkaz ze všech podstránek jednoho webu (tzv. site-wide odkaz). Za takové odkazy dokonce můžete dostat penalizaci, protože tímto způsobem většinou zpětné odkazy přirozeně nevznikají.
Proč není počet zpětných odkazů důležitý
Zpětný odkaz si můžete představit jako citaci v diplomové práci nějaké knihy, článku v časopise, webové stránky nebo další akademické práce.
Dejme tomu, že jste napsali skvělou diplomovou práci a ve svém článku vás cituje docent místní univerzity. Díky této citaci si vaší práce všimne další docent a jeden profesor, kteří vás také budou citovat. Získáte tak tři „odkazy“ od vysoce autoritativních lidí. Ti si svoji autoritu vybudovali za léta publikování a akademického bádání. V řeči webových stránek – jde o weby, které mají velké množství originálního a hodnotného obsahu, na který odkazuje nepřeberně mnoho webů. Příkladem může být encyklopedie Wikipedia.
Naproti tomu, když vaši práci budou citovat všichni vaši spolužáci (a to na některých oborech může být i několik set citací), vaší diplomce to zase takovou pozornost nepřinese. Hlavní důvod je ten, že vaši spolužáci (samozřejmě až na pár výjimek) jsou v oboru nováčky, nikdo je nezná, jejich diplomku si přečte v ideálním případě vedoucí a při troše štěstí (nebo smůly) i oponent. A tím to končí.
Chcete tedy raději dvě citace od docentů a jednu od pana profesora, nebo 350 citací od vašich spolužáků? Respektive, chcete tři odkazy z vysoce autoritativních webů, které vám přivedou návštěvníky, kteří budou plnit cíle vašeho webu, nebo 350 odkazů z patiček, PR webů, lišt apod.?
Já určitě preferuji první variantu.
Obecně tedy platí, že je lepší získat jeden odkaz z autoritativního webu ve vašem oboru, než desítky, stovky, tisíce,… odkazů z neznámých webů se špatnou minulostí a nejistou budoucností.
Jak má tedy vypadat ideální zpětný odkaz?
To záleží. Tuto odpověď ale málo kdo rád slyší. Proto si půjčím část článku Honzy Tichého z Medio, který ideální zpětný odkaz popisuje jako:
- Odkaz vede z autoritativního webu z hodnotné tematicky příbuzné stránky.
- Odkaz leží uvnitř relevantního souvislého textu.
- Odkaz míří na konkrétní podstránku mého webu.
- Link text koresponduje s obsahem cílové stránky a podporuje kýženou frázi.
- Viditelný a proklikávaný odkaz na důvěryhodné navštěvované stránce.
- Přes odkaz přicházejí relevantní zákazníci.
- Odkaz vede z indexované stránky.
- Přímý, jednosměrný HTML odkaz bez nofollow.
- Na odkazující stránce není moc jiných odkazů.
- Jiné odkazy na odkazující stránce míří na další kvalitní a relevantní weby.
- Odkaz je trvalý a dlouhodobý, získaný za přiměřené náklady.
Doporučuji si přečíst celý článek, který najdete na blogu Medio.
Důkaz místo slibů
Absolutní počet zpětných odkazů není jediný faktor, podle kterého vyhledávače řadí výsledky ve vyhledávání. Níže se můžete podívat na SERP anglického Googlu pro dotaz „link building“. Je v něm vidět, že například druhý a pátý výsledek mají mnohem více zpětných odkazů, než výsledek, který je na prvním místě.
Nezatracujte zpětné odkazy
Zpětné odkazy jsou stále velice důležitý faktor při řazení výsledků. Proto byste získávání kvalitních zpětných odkazů měli věnovat dostatek zdrojů.
Při link buildingu ale neberte každý odkaz, který se vám naskytne, protože existuje mnoho přístupů, které vám zajistí kvalitní zpětné odkazy i zdarma.
Když odkazy budete získávat bez rozmyslu, může se stát, že budete za nějaký čas řešit penalizaci.