Každý, kdo bydlí v nějakém větším městě, si zajisté všímá reklamy, která nás obklopuje téměř všude. Počínaje velkými billboardy podél rychlostních silnic a dálnic, přes svítící panely až po reklamu na vozidlech městské hromadné dopravy. Té poslední se chci trochu věnovat v tomto článku.
Přechodně bydlím v Brně už téměř rok a vždy jsem pozoroval reklamy na šalinách (pro nebrňáky: šalina = tramvaj). V minulém roce o velkých prázdninách byla téměř na všech vozech celoplošná reklama. Inzerovaly zde rozličné firmy, od aerolinek až po softwarové společnosti. Jak šel ale čas a postupovala ekonomická recese, reklamy pomalu ubývalo. Dříve jste téměř nenarazili na šalinu bez reklamy. Dnes to není vůbec problém. Celoplošné reklamy už “moc neletí” a objevují se jen zřídka. O to více je reklam menšího formátu. Není ale problém vidět šalinu naprosto bez reklam. Když se podíváte zblízka, tak uvidíte původní reklamu, která byla odlepena a zůstává po ní lepidlo. Až teď si člověk všimne, jakou barvu má vlastně šalina:-)
Této věci si všímám už nějaký ten pátek. Četl jsem, že na marketing a reklamu se bude v tomto roce vynakládat jen zlomek toho co v minulých letech a na tomto příkladě to je jasně vidět. Jak to je s reklamou na internetu přesně nevím, ale dovolím si odhadnout, že přinejhorším stagnuje, možná i mírně roste.
Jak to vidíte Vy? Všimli jste si úbytku reklamy v offline světě? Vnímáte to kladně nebo záporně? Vyčistí se trh, až se “oklepeme” z krize?
Líbil se Vám článek? Přidejte si RSS zdroj a získáte další!



Květen 29th, 2009 at 10:22
Pokud jde o šaliny, tak jsem před časem zpozoroval stejný stav. Poslední dobou mám ale pocit, že se vše vrací do normálu (zase můžu číst reklamy
). Aspoň na linkách, kterými jezdím.
Srpen 31st, 2009 at 21:02
U nás v Olomouci se rozhodně nedá mluvit o úbytku celoplošné reklamy na prostředcích MHD. Ale raději bych uvítal vozidla bez obrázků. Většinou totiž překryjí všechna okna a dívat se pak ven skrz dírkovanou folii není moc příjemné